1company.se
  • Om 1Company
  • Vad vi gör
  • Bibliotek

För vem gör ni budgeten?

By redaktion · On 2017-02-23
Share Google+

För vem gör ni budgeten? Är det för ledningen, styrelsen och ägarna, eller är det för er verksamhet?

I denna föreläsning presenterar vi vår syn på hur du och ditt företag med några enkla steg kan skapa en fungerande verksamhetsstyrning i er organisation. Vi visar bland annat på möjligheten att gå över till rullande prognos och att använda en mer drivarbaserad/aktivitetsbaserad planering.

Idag har de flesta bolag en effektiv och drillad bokslutsprocess medan man retar sig på budget och prognos. Vi vill förklara hur några av våra kunder enkelt gått från tungrodd resursberoende budgetprocess till en månatlig rullande prognos.

För att illustrera vårt resonemang använder vi praktiska exempel hämtade från hur några av våra kunder arbetar i Effectplan. Vi kommer att hämta exempel från några av dessa kunder: Yliopiston Apteekki, Kone, Eniro, HSB, Svenskt Näringsliv, Storebrand, Plan, Ovako, FM Mattsson, LFV, Elon, Fryshuset, KGK och Coop.

Föreläsare är Bernt Olsson och Anders Olsson, Effectplan.

Bernt OlssonBudgetBusinessCFOControllerEffectplanPlaneringRullande prognoserSystemstöd
« « Föregående
Nästa » »

BESÖK OSS

Westbridge Business Media AB

Kronborgsgränd 52

164 46 Kista

KONTAKTA OSS

070-726 33 35 info@1company.se

Integritetspolicy

FÖLJ OSS